top of page
andreas-gucklhorn-7razCd-RUGs-unsplash.jpg

.לבנות מחדש, טוב יותר

אירועי 7 באוקטובר השאירו בכולנו ריק גדול, נזק עמוק וכאב שלעולם לא נשכח.

קהילת Ignite The Spark מאמינה כי אחדות משותפת ועשייה מייצרת שינוי תוך הירתמות לסיוע מיידי למפוני עוטף עזה ולכוחות הלוחמים. המחדל שפקד את ישראל, ותוצאותיו, ילוו אותנו כטראומה לאומית עוד שנים רבות, אבל עוטף ישראל לא ישאר מפונה, וישראל תנצח במערכה הזו.

בתוך הכאב, מתוך ההריסות, נוצרה הזדמנות לשקם את יישובי העוטף לא רק למצבם הקודם, אלא להקים אותם מחדש כישובים, בתים, מפעלים וחקלאות צופי פני עתיד: מותאמי אקלים, יעילים אנרגטית, עצמאים אנרגטית, מאפסי פליטות ומצמצמי פסולת. הבניה מחדש של עוטף עזה הינה הזדמנות לרתום את ההון האנושי של החברה הישראלית להבטחת חוסן אנרגטי ואקלימי.

הפגנת כוחה החדשני של ישראל, מתן במה לכוחות היצירתיים שקיימים פה לתרום לשיקומו של עוטף עזה, יכול להוסיף רובד חשוב של תנופה על הצורך ההכרחי של תקומה ולהפוך את האזור לדוגמא עולמית להתיישבות ברת קיימא, הדואגת לרווחתם של תושביה וסביבתה.

 

אנו נדרשים בשעה קשה זו לחשוב גם על עתידנו כאן, ולחשוב על האופן בו נבנה, נשקם ונבטיח את עתידנו והתיישבותנו ביום שאחרי. מתוך כך, אנו מוצאים לנכון, להתחיל  כבר היום להיערך, להקים צוותי פעולה, לרתום  טכנולוגיות לצרכים ולגייס את המשאבים הנדרשים.

 מתן פתרונות טכנולוגיים בשלושה צרכים מרכזיים 

יעילות אנרגטית

בתווך הביתי והקהילתי  הקפדה על יעילות בשמירה על אקלים תוך מבני: בחימום, קירור, וכן בכל הקשור לרווחת המשתמשים במבנים אלו (wellbeing)

כלכלה מעגלית 
וצמצום פסולת

פתרונות המתמקדים בייצור אנרגיה מפסולת, הטמנה שינוע.

עצמאות אנרגטית

היכולת לספק את צרכי האנרגיה של הקהילה באופן עצמאי, אמין ומקיים

הפעולה תתקיים במקביל בשני חלונות זמן: הטווח הקרוב מכוון למתן פתרון מיידי למפוני העוטף שיקח כשנתיים, והטווח הארוך של בניה מחדש של הישובים והחזרה אליהם. בכל אחד מפרקי זמן אלו, מקומה של הטכנולוגיה חשוב והכרחי הן בהיבט הקיומי של תקומה מהירה ויעילה,  והן להדגמת כוחות החדשנות כמכפיל כוח לתנופה ומיצוב האזור המשוקם כפורץ דרך. 

 

קהילת איגנייט תעבוד עם מגוון רחב של שותפים ובעלי עניין מהקהילה המקומית והטכנולוגיות הישראליות, תוך עירוב שחקנים בינ״ל המעוניינים לקדם אג'נדה של תנופה וקידמה גם בהיבט העתידי של תושבי העוטף. ניתן לציין למשל את מנהלת תקומה, התושבים וגופים נוספים מהמגזר הפרטי, הציבורי והמגזר השלישי, זאת, בשאיפה לתכלל את הצרכים והחדשנות בתחומים אלו. לשם כך נקים 4 קבוצות עבודה: שלושה צוותים מקצועיים שמטרתם להעריך טכנולוגיות בתחומים המצויינים לעיל (עצמאות אנרגטית, יעילות אנרגטית, ,כלכלה מעגלית) , את השפעתן והבגרות שלהן. צוות על נוסף שמטרתו תהיה ליצור אינטגרציה שתתן ערך לשחקנים המקומיים (תושבים, בעלי עסקים ורשויות מקומיות). 

*לדוגמא: חברה שיכולה לספק קיטים של גג סולארי, עם יכולות ייצור מיידיות, אפשר יהיה לשלב כבר בבינוי הזמני. אם יש חברה המפתחת טכנולוגיית אגירה היא תוכל לבצע פיילוט בשכונה, באינטגרציה עם הקיטים.​

אנו קוראים למומחים, חברות גדולות, סטארטאפים, קהילות חדשנות, גופי השקעה ונותני שירות שיודעים לתת ערך במהלך כזה להצטרף אלינו. אנו רואים לנכון לראות בזמנים הקשים בהם אנו ניצבים הזדמנות לבנות כאן עתיד טוב יותר ונכון יותר.

 

מכיוון שאנו צופים בנוסף לאירועים מורכבים כמו אלה שאנו חווים היום, גם משברים אקלימיים, נרצה לבנות ארגון אשר צופה פני עתיד, ואשר ידע להביא את הטכנולוגיות המתאימות ביותר לשקם ולבנות בצורה איכותית, יעילה, מתקדמת ומקיימת. עזרו לנו לשקם נכון, יחד.

כי אין לנו ארץ אחרת.

להצטרפות אלינו

 טכנולוגיות להשתלבות בפרויקט

יכולים לתמוך בפרוייקט?

מובילים מקצועיים להובלת צוותים

bottom of page